آتش نشانی|درباره آتش نشانی

درباره آتش نشانی|آتش سوزی|سازمانهای آتش نشانی

در برخی کشورها از جمله ایران، وظیفه آتش‌نشانی فقط به مبارزه با حریق خلاصه نمی‌شود .

 آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ، شرح وظایف خود را بدین گونه برشمردند :

۱. مقابله با هرگونه آتش‌سوزی

۲. نجات محبوس شدگان در زیر آوار ساختمان، خودروی تصادفی، آسانسور و…

۳. مقابله و پیشگیری از سقوط اجسام و درخت از ارتفاع و احتمال خطر برای شهروندان

۴. نجات سقوط کنندگان در چاه، کانال آب، رودخانه، سد، استخر و…

۵. مقابله با حیوانات وحشی و موذی

۶. نجات مصدومین حوادث چرخ گوشت ، حلقه‌های فلزی ، تسمه نقاله ، دستگاه‌های برش و کارخانه‌ای

۷. کلیه موارد دیگری که در آن جان و مال شهروندان در معرض خطر می‌باشد .

علاوه بر این ، آتش‌نشانی وظایف جانبی دیگری نیز دارد که تعیین صلاحیت و ایمنی برخی شرکت ‌ها، افراد و ساختمان ها از آن جمله ‌است .

درباره آتش نشانی|آتش سوزی|سازمانهای آتش نشانی

اهداف جزئي اين سازمان عبارتند از :

1 ) نجات جان انسانها ، مهار و اطفاي آتش سوزي و حفاظت از ثروتهاي ملي در مقابل حريق و سوانح و عوارض ناشي از آن.

2 ) برنامه ريزي و تعيين خط مشي در امور مربوط به آتش نشاني و خدمات ايمني .

3 ) ارائه آموزش هاي لازم در امور آتش نشاني و خدمات ايمني در سطوح مختلف سازمان براي كاركنان و افراد خارج از سازمان طي برنامه هاي زمان بندي شده .

4) ايجاد و توسعه ايستگاه هاي آتش نشاني و بهره برداري از آنها .

5 ) نظارت بر عمليات موسسات و شرکتهای دولتي و خصوصي فعال در زمينه آتش نشاني و خدمات ايمني .

6 ) انجام برنامه ريزي در جهت مقابله و كاهش آثار ناشي از حوادث و سوانح طبيعي و غير طبيعي .

7 ) نظارت و كنترل بر تحقق شرايط ايمني در ساختمان ها و رعايت استانداردهای لازم در تجهيز بناها در برابر سوانح گوناگوني مثل زلزله ، سيل و آتش سوزي

در آتش‌سوزي‌، سريع‌ و دقيق‌ فکر كردن‌ حياتي‌ است‌ .

آتش‌ به‌ سرعت‌ گسترش‌ پيدا مي‌كند .

بنابراین اولين‌ اولويت‌ شما ، آگاه‌ كردن‌ افراد در معرض‌ خطر است‌.

اگر در داخل‌ ساختمان‌ هستيد ، نزديك‌ترين‌ آژير حريق‌ را فعال‌ كنيد .

همچنين‌ فوراً به‌ خدمات‌ اورژانس‌ اطلاع‌ دهيد، اما اگر اين‌ كار ، خروج‌ شما را از محل‌ به‌ تأخير مي‌اندازد ، امنيت‌ خود را به‌ خطر نيندازيد .

افرادي‌ كه‌ در آتش‌ گير افتاده‌اند ، به‌ سرعت‌ دچار هراس‌ مي‌شوند .

شما به‌ عنوان‌ ارائه‌كننده‌ كمك‌های اوليه‌ ، مي‌توانيد با آرام‌ كردن‌ افرادي‌ كه‌ رفتارشان‌ احتمالاً ترس‌ و دلهره‌ را در ديگران‌ تشديد مي‌كند ، از ميزان‌ هراس‌ بكاهيد .

هرگز براي‌ برداشتن‌ لوازم‌ شخصي‌ ، به‌ ساختمان‌ در حال‌ سوختن‌ وارد نشويد و يا خروج‌ خود را به‌ تأخير نيندازيد . تنها موقعي‌ مي‌توانيد وارد ساختمان‌ شويد كه‌ يك‌ آتش‌نشان‌ راه‌ را براي‌ اين‌ كار باز كرده‌ باشد .

منابع بروز آتش سوزی

1. شعله های باز مانند کبریت

2. نقص فنی در کلیه وسایل برقی

3. گرم شدن بیش از حد مواد

4. انرژی تشعشعی

5. آتش گرفتن خودبه خود

6. جرقه مانند جوشکاری وکنتاکت یخچال

7. الکتریسیته ساکن

8. اصطکاک

9. صاﺋقه

10. انفجارات

11. انتقال حرارت

12. واکنشهای شیمیایی

13. فلزات قابل اشتعال

14. نور خورشید

15. فشار

16. گرفتن بار بیش از اندازه

17. وسایل برقی حرارت زا

18. اتصالات برقی

 

انتقال حرارت : انتقال  انرژی است که در اثر اختلاف درجه حرارت به وجود می آید که در جامدات بیشتر از مایعات بیشتر از گازها میباشد .

انتقال حرارت به سه صورت زیر انجام می پذیرد :

1. انتقال به طریق هدایت : انتقال انرژی حرکتی از  یک مولکول به مولکول مجاور و تنها عامل ایجاد جریان حرارتی در یک جسم مات و تیره می باشد که هر چه تماس مولکولی بیشتر باشد هدایت گرمایی بیشتر است و حرارت در یک جسم از نقطه گرمتر به نقطه سردتر حرکت میکند .

2. انتقال به طریق جابجایی : انتقال از طریق جابجایی دلیل اصلی پیدایش بادهاست مانند جریان هوای گرم در لوله بخاری که گازهای گرم به سمت بالا حرکت می کنند .

3. انتقال به طریق تشعشع : انتقال حرارتی بصورت امواج الکترومغناطیسی صورت می گیرد که این امواج با سرعت نور حرکت می کنند مانند انتقال انرژی خورشید به زمین .

آتش نشانی

آشنايي با سازمان آتش نشاني خدمات ايمني ایران

سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني سيستمي مــتشكل از اجزاء بهم پيوسته و مبتني بر نظم و انضباط است كه به منظور رسيدن به هدف هاي خاصي ايجاد شده است ، اين هدف ها فلسفه وجودي سازمان را تشكيل مي دهند . سازمانهاي آتش نشاني در ايران معمولاً به شكل سازماني وابسته به شهرداري بوده و با شخصيت حقوقي مستقل و استقلال مالي و اداري در هر شهر تشكيل مي شوند .

اين سازمان نيز مانند هر سازمان ديگر داراي وظايفي است كه عمده ترين آنها نجات جان افراد ، مهار و اطفاي آتش سوزيها ، حفاظت از سرمايه هاي ملي و ارائه آموزشهاي عمومي و تخصصي در جهت ارتقاء سطح فرهنگ ايمني شهروندان مي باشد . معمولاً سازمانها و مراكز ارائه خدمات ايمني و آتش نشاني كه با هدف ايمن سازي و محــافظت شهـرونـدان ايجاد شده اند زماني وارد عمل مي شوند كه حريق يا حادثه اي اتفاق افتاده و شهروندان از كنترل و مهار آن ناتوان باشند .

مديريت اين گونه حوادث كه از تنوع بي شماري برخوردار هستند نياز به امكانات و تجهيزات پيچيده و اطلاعات دقيقي از علوم و فنون مختلف دارد . وقوع حوادث و آتش سوزي ها هر چند كوچك و جزئي باشد سازمانهاي خدماتي و نيروهاي امدادي متعددي را به فعاليت وا مي دارد اين فعاليتها نياز به هماهنگي هاي قبلي دارد كه در شرح وظايف هر سازمان مطرح و شرايط لازم جهت ايجاد ارتباط و همكاري آنها تعريف شده است . در كليه شهرهاي جهان سازمانهاي آتش نشاني ايجاد شده اند و هر يك از آنها با توجه به نظام سياسي و اجتماعي هر كشور در زير مجموعه يك وزارت خانه يا نهاد بزرگتر قرار دارند .

سازمان هاي آتش نشاني موجود در كشورهاي مختلف هر يك داراي قوانين و مقررات اداري مخصوص به خود بوده و با نظام خاصي اداره مي شوند ولي همه اين سازمانها داراي اهداف مشتركي هستند . در يك شهر بزرگ نيز ممكن است چندين واحد يا سازمان آتش نشاني وجود داشته باشد كه داراي مديريت و مقررات خاصي باشند كه ناشي از نظام حاكم بر آنهاست . هر چند اعضاي اين گروه هاي امدادي شناخت نزديكي از يكديگر ندارند ولي با توجه به مهمترين اصل پذيرفته شده در فعاليتهاي گروهي يعني هماهنگي و همكاري با گروه و اطاعت از رهبري گروه و هدف مشتركي كه دارند در مواقع بروز حوادث و آتش سوزي هاي بزرگ دست دردست يكديگر با همكاري صميمانه به كنترل ، مهار و اطفاي حريق و حوادث پرداخته و در جهت ايجاد ايمني محيط و نجات آسيب ديدگان فعاليت مي نمايند . اهداف سازمان آتش نشاني با يك هدف كلي كه استقرار ايمني پايدار در جامعه است ايجاد مي شود .