دستکش های حفاظتی|دستکش های چرمی|دستکش های لاستیکی

دستکش های حفاظتی :

دستها از ارزشمند ترين اعضا کمکی بدن انسان می باشد که برای حفاظت آنها در مقابل خطرات مثل سوختگی در اثر گرما ، مواد خورنده ، برنده و غيره بايد از دستکش های حفاظتی مناسب استفاده نمود ، بطوريکه ضمن حفاظت از دست ها هيچگونه ناراحتی نيز برای حرکت انگشتان ايجاد نکرده و باعث حساسيت پوست دست نيز می شوند . کارگرانی که با دستگاه هايی مثل مته يا تراش و غيره که قسمت های گردان دارند و احتمال برخورد دستان کارگر با آنها وجود دارد و دقت عمل کارگر نيز به همراه استفاده از دستکش کم می شود نبايد از دستکش استفاده کنند . انواع دستکش هايی که کارگران بايد از آنها با توجه به شغلی که دارند استفاده کنند عبارتند از :
دستکش های چرمی برای کار جوشکاری ، کشيدن سيک ، حمل و نقل و غيره .
دستکش های لاستيکی يا جنس مخصوص مشابه عايق الکتريسيته برای برق کاران ، دستکش های لاستيکی يا پلاستيکی برای جا به جا کردن ظروف اسيد و مواد سمی و تحريک کننده و عفونی سر و کار دارند بايد دارای شرايط زير باشند :
1- ساق آنها به قدری بلند باشد که بازوها را بپوشاند .
2- کليه قسمت های آن دارای مقاومت کافی در مقابل مواد سمی و تحريک کننده باشد .
3- فاقد سوراخ يا پارگی باشد.

انواع دستکش های حفاظتی با توجه به نوع کار

1)نوع ماده شیمیایی اسید سولفویک،اسید نیتریک،الکل ها،پر اکسید و…
2) چگونگی تماس و میزان ترشحات و مولوکلها
3) مدت زمانی که دست در معرض مواد مضر قرار دارد.
4) حفاظت در برابر گرما بخصوص جهت استفاده برای جوشکاران
5)نوع حفاظت مورد نباز دست،ساعد،بازو
6) خاصیت جنگشی لمس مواد روغنی و خشک یا تر
7) مقاومت ساییدگی بخصوص جهت استفاده استادکاران سابزنی و برشکاری
8) سایز و احساس راحت بودن هم یک فاکتور شناخته می شود.

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر مواد شیمیایی

عموما از لاستیک طبیعی با ترکیباتی نظیر پلی ونیل،نیتریل،بوتیل،الکل وبوتیل هستند و در بازار با نام دستکش وایتون و نیتریل قابل تهیه اند.

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر حرارت

به دو دسته دستکش های مقاوم در برابر گرما و سرما تقسیم می شوند و جنس آن ها از چرم،پارچه روکش شده با آلومنیم،پشت اشبالت،پشم شیشه و…می باشد.

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر مواد رادیو اکتیو

ازپارچه های با لایه سربی به ضخامت حداقل میزان مقاومت حفاظتی ورق سربی به ضخامت55/0 میلیمتر ساخته می شوند.الزاما باید این دستکش ها حداقل تا نصف بازوها را بپوشانند.

انواع دستکش های حفاظتی ضد ضربه

دستکش های چرمی،لاستیکی ضخیم،کاموایی،کف اشبالت پشت برزنتی و تمام برزنتی از انواع محافظ در برابر ضربه اند و بسته به میزان قابلیت تحرک انگشتان،شدت صدمات،جنس و قطر دستکش استفاده می گردند.

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر ارتعاش

جهت حفاظت از ابزارهای تولید کننده ارتعاش با فدرت 5 تا 5000 هرتز و از جنس لاستیک و یا چرم ضخیم تولید وعرضه میشوند.

انواع دستکش های حفاظتی ضد عایق الکتریسیته

از جنس لاستیک و مواد پلیمری خاص مقاوم در برابر جریان برق به تناسب مواجهه با نوع ولتاز مصرفی ساخته می شوند.

در صورتی که کیفیت دستکش تنزل یابد و یا تراوش مواد به داخل آن صورت گیرد. دستکش قادر به حفظ فرد در مقابل مواد خطرناک نخواهد بود.
برخی نشانه های عمومی در رابطه با کیفیت نامناسب دستکش عبارتند از ساییده شدن بین انگشتان ، باز شدن درزها ، ترک خوردن و برآمده شدن یا سوراخ شدن نوک انگشتان شباد کردن و چروک شدن پس از استفاده ، خارش پوست.
در صورتی که داخل دستکش رطوبت ایجاد شود یا مواد مورد استفاده بداخل دستکش نفوذ کنند یا پوست نسبت به مواد سازنده دستکش حساسیت نشان دهد ، استفاده از دستکش ممکن است باعث خارش یا سوزش شود.

برخی دستکش ها در صورتی که یک مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند باعث میشوند پوست واکنش از خود نشان دهد. برای مثال حساسیت لاتکس زمانی ایجاد می شود که پروتئین های موجود در لاتکس دستکش ، واکنش آلرژیک در شخص ایجاد نماید.

سازندگان باید فهرست مواد بکار رفته در ساخت دستکش را روی بسته بندی آن درج کنند.کسانی که نسبت به لاتکس ( لاستیک خام ) حساسیت دارند ، باید از تماس با محصولات ساخته شده از لاتکس خودداری کنند و دستکش های غیرلاتکس بپوشند.