لباس کار ایمنی|لباس حفاظتی|لباس کار

معمولاً لباس کار ، به عنوان  پوششی کامل ، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می­ کند . لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار یا کاپشن و شلوار و از جنس الیاف طبیعی و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی تولید می­ شود . بدیهی است هر چه الیاف بکار رفته شده در پارچه طبیعی ­تر باشد، تبادل حرارتی آن آسانتر است. لباس های اختصاصی در مشاغل ویژه و نیز فصول سرد که از جمله می ­توان لباس عایق سرما و رطوبت مخصوص سردخانه،‌لباس نسوز مخصوص کوره و لباس ضد حریق از جنس پارچه­ های PVC را نام برد.

لباس حفاظتی در برابر گرما از الیاف مخصوصی با پوشش آلومینیوم که تا ۹۰% اشعه مادون قرمز را برگشت می­ دهد، ساخته شده و به منظور کار در مجاورت کوره­ ها و فرآیندهای حرارتی استفاده می ­شود

نکات استفاده از لباس کار:

برای جوشکاران به دلیل شرایط خاص کار علاوه بر لباس کار ، استفاده از پیش‌بند چرمی الزامی است .

استفاده از پیش بند جهت پرسنلی که در ارتباط با ادوات انتقال نیرو و گردان هستند ممنوع می‌باشد.

پرسنلی که نوع کار آنها به نحوی است که باید در ارتفاع کار کنند لازم است از کمربند ایمنی نوع هارنس استفاده نمایند.

کلیه اتصالات کمربندهای ایمنی بایستی مرتباً بازدید و در صورت نیاز تعویض گردند .

پرسنلی که با تجهیزات و ماشین آلات کار می‌کنند باید لباس کاری ، در برداشته باشند که هیچ قسمت آن باز و یا پاره نباشد. آویزان نمودن زنجیر ، ساعت ، کلید و نظیر آن روی لباس کار اکیداً ممنوع است .

در صورتی که ماهیت کار ایجاب می‌کند که کارکنان آستین لباس خود را مستمراً بالاتر بزنند بایستی از لباس آستین کوتاه استفاده نمود .

کارکنانی که در محیط‌های آلوده به مواد سمی و قابل انفجار و اشتعال کار می‌کنند نباید لباس‌های جیب دار و یا لبه دار در برداشته باشند . چون ممکن است گرد و غبار مواد در لبه لباس باقی بمانند .

تحویل لباس کار هر شش ماه الزامی است .
به منظور استحکام بیشتر از پارچه با بافت کج راه یا تاکم بالا استفاده شود .

چند نکته برای ایمنی بیشتر در هنگام کار

  • لباس کار باید سالم و بدون پارگی باشد چرا که ممکن است قسمت های پاره لباس به ماشینی که در حال حرکت و دوران است گیر کرده و خطراتی بو جود آید .
  • از بستن دستمال گردن ، شال ، کروات ، ساعت ، انگشتر و غیره باید خوداری شود زیرا ممکن است در اثر یک بی احتیاطی منجر به بروز حادثه شود .
  • بهتر است لباس کاری استفاده شود که یک سره بوده و تمام دکمه های آن بسته باشد .
  • لباس کار نباید گشاد باشد مخصوصا قسمتهای سر آستین و دامن آن ؛ روپوش کار نباید به میزانی تنگ باشد که اعضای بدن هنگام کار با اشکال مواجه شوند .
  • آستین ها را نباید به طرف بالا برگرداند و یا لوله کرد .