تجهیزات ایمنی
5 (100%) 1 vote[s]

 وسایل حفاظت فردی|لباس کار

در وضعيت پر خطري كه در آن مشغول به كار مي­باشيم نقش استفاده از وسايل و تجهيزات حفاظت فردي در تأمين سلامت كاركنان در مقابل صدمات فيزيكي ناشي از محيط كار بر كسي پوشيده نمي­باشد. بنابراين جا دارد مديران و مسئولين در همه رده­هاي سازماني شركتها ابتدا خطرات محيطهاي كاري خود را شناسايي و سپس متناسب با نوع فعّاليتها ، كاركنان را در مقابل خطرات احتمالي تجهيز نمايند .

عدم كاربرد وسايل و البسه حفاظت فردي كه در اختيار كاركنان قرار مي­گيرد بمنزله تخطّي از مقررات جاري ايمني در شركت تلقي مي­گردد و مسئولين ايمني مي­توانند با چنين كاركنانيكه از پوشيدن البسه ايمني در محيط كار امتناع ورزيده و بدين طريق خود را در معرض حادثه قرار مي­دهند متناسباً برخورد نمايند.

در گردآوري اين مجموعه از مواد قانوني آئين­ نامه وسايل حفاظت انفرادي مؤسسه كار و تأمين اجتماعي استفاده گرديده است كه بالطبع با توجّه به پشتوانه قانوني در پياده­ سازي نظام مديريت ايمني به عنوان يكي از الزامات قانوني مي­تواند مورد استفاده شركتها و مناطق عمليات انتقال گاز قرار گيرد.

به تجربه ثابت شده است كه صرفاً شناخت عمومي از وسايل و تجهيزات حفاظت فردي مرتبط با فعّاليتهاي جاري در شركت كافي بنظر نميرسد و كاركنان مي­بايد در مشاغل مربوطه جهت كاربرد صحيح اينگونه تجهيزات و البسه ايمني ، تحت آموزشهاي تخصّصي كوتاه مدّت نيز قرار گيرند .

در خاتمه از همكاران گرامي خصوصاً كاركناني كه در واحدهاي عملياتي و يا فعّاليتهاي پر خطر مشغول بكار مي­باشند تقاضا مي­گردد كه با توجّه به شعار ايمني “علاج واقعه قبل از وقوع بايد كرد” و يا “پيشگيري بهتر از درمان است” خود را در مقابل خطرات به نحو مطلوب ايمن نمايند . پيشنهادات و راهنمائيهاي تخصّصي شما همكاران عزيز در هر چه كاملتر شدن اين مجموعه موجب امتنان خواهد بود .

 

تعريف وسايل حفاظت فردی

وسايل حفاظت انفرادي عبارتند از :

لباس كار ، پيش­بند ، كلاه ايمني ، كلاه كار و سربند ، ماسك جوشكاري و عينك و ساير انواع

ماسك­ها ، حفاظ گوش ، كمربند حفاظ ، انواع دستكشها ، كفش و چكمه و گتر و …

 

در این قسمت به تشریح و توضیح نکات ایمنی در استفاده از لباس کار مناسب میپردازیم:

لباس كار

1) لباس كار بايستي با توجه به خطراتي كه در حين كار براي فرد مربوطه پيش ­آمد مي­ نمايد انتخاب شده و به ترتيبي باشد كه از بروز خطرات تا حد ممكن جلوگيري نمايد .

2) لباس كار بايد مناسب با بدن فرد استفاده كننده بوده و هيچ قسمت آن آزاد نباشد . كمر آن هميشه بسته و جيبهاي آن كوچك بوده و حتي­ الامكان تعداد جيبها كم باشد .

3) كاركناني كه با ماشين كار مي­ كنند و يا در جوار ماشين ­آلات مشغول كار هستند بايد لباس كاري در بر داشته باشند كه هيچ قسمت آن باز و يا پاره نباشد ، بستن كراوات ، آويزان نمودن زنجير ساعت و كليد و نظائر آنها روي لباس كار اكيداً ممنوع است .

4) در محل كاري كه احتمال خطر انفجار و يا حريق باشد استفاده از يقه نورگير ( آفتاب گردان ) و زه و دسته عينك كه از انواع سلولوئيد ساخته شده­ اند و همچنين همراه داشتن ساير مواد قابل اشتعال براي كاركنان مربوطه اكيداً ممنوع است .

5) در صورتي كه انجام كاري ايجاب نمايد كه فرد آستين لباس كار خود را مستمراً بالا بزند بايستي از لباس كار آستين كوتاه استفاده نمايد .

6) كاركناني كه در محيط آلوده به گرد و غبار قابل اشتعال و انفجار و يا مسموم كننده ، بكار اشتغال دارند نبايد لباس­هاي جيب­دار و يا لبه­دار ( دوبل شلوار ) در بر داشته باشند چون ممكن است گرد و غبار مزبور در چين و لبه لباس باقي بماند .

7) لباس و كلاه حفاظتي ( باشلق ) مخصوص كاركناني كه با مواد خورنده و يا مضر كار مي­كنند بايد آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع ماده و يا موادي كه با آنها كار مي­كنند باشد .

8) برق­كاران نبايد در موقع كار حلقه ، انگشتر ، دكمه يا نشان فلزي و امثال آن در بر داشته باشند .

9) لباس آغشته به روغن و يا گريس بايد فوراً از تن خارج شود چون ممكن است ايجاد ناراحتي پوستي نمايد .

10) لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حريق و يا انفجاري كه ممكن است ناگهان در حين انجام كار پديد آيد بايد لباس كاملي كه باشلق و دستكش و كفش از يك تكه و سرهم است ، ساخته شده باشد .

11) وسايل حفاظتي كاركناني كه با مواد راديواكتيو كار مي­كنند بايد طبق نمونه ­هاي مخصوصي كه به تصويب واحد HSE رسيده است باشد .